Zestaw lektur dla uczniów kl. I-VIII szkoły podstawowej

Zplakat lachęcamy nauczycieli, uczniów i rodziców do zapoznania się z wykazem lektur obowiązkowych i uzupełniających przeznaczonych dla uczniów szkoły podstawowej, który został opublikowany w nowej podstawie programowej mającej obowiązywać od 1 września 2017 r. 

 

Lista lektur dla klas I-III zgodnie z nową podstawa programową:

  • "Baśnie" (do wyboru) Hansa Christiana Andersena,
  • "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" Justyny Bednarek,
  • wiersze ze zbioru "Brzechwa dzieciom" Jana Brzechwy,
  • "Zaczarowana zagroda" Czesława Centkiewicza,
  • "Cukierku, ty łobuzie!" Waldemara Cichonia,
  • "Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą" Agnieszki Fraczek,
  • "Oto jest Kasia" Miry Jaworczakowej,
  • "Detektyw Pozytywka" Grzegorza Kasdepke,
  • "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" Leszka Kołakowskiego,
  • "Dziewczynka z parku" Barbary Kosmowskiej,
  • "Karolcia" Marii Krueger,
  • "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren,
  • "Doktor Dolittle i jego zwierzęta" Hugh Loftinga,
  • "Sposób na Elfa" Marcina Pałasza,
  • "Asiunia" Joanny Papuzińskiej,
  • "Kapelusz Pani Wrony" Danuty Parlak,
  • "O psie, który jeździł koleją" Romana Pisarskiego,
  • "Pamiętnik Czarnego Noska" Janiny Porazińskiej,
  • "Drzewo do samego nieba" Marii Terlikowskiej,
  • "Wiersze dla dzieci" Tuwima,
  • "O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach" Barbary Tylickiej,
  • "Najpiękniejsze wiersze" Danuty Wawiłow,
  • "Afryka Kazika"
  • "Dziadek i niedźwiadek" Łukasza Wierzbickiego.

Lista lektur obowiązkowych dla klas IV-VI:

  • "Akademia pana Kleksa" Jana Brzechwy,
  • komiks "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusza Christy,
  • "Mikołajek" (wybór opowiadań) Rene Gościnnego i Jean-Jacquesa Sempe,
  • "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" Rafała Kosika,
  • wybrane bajki Ignacego Krasickiego,
  • "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa" Clive'a Staplesa Lewisa,
  • "Powrót taty", "Pani Twardowska", "Pan Tadeusz" (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego) Adama Mickiewicza,
  • "Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnara,
  • "Katarynka" Bolesława Prusa,
  • "W pamiętniku Zofii Bobrówny" Juliusza Słowackiego,
  • "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena,
  • "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza
  • "Mazurek Dąbrowskiego" Józefa Wybickiego
  • wybrane mity greckie (w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce),
  • Biblia (stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, miłosiernym Samarytaninie),
  • wybrane podania i legendy polskie (w tym o Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie),
  • wybrane baśnie polskie i europejskie (w tym "Kopciuszek" Charlesa Perraulta i "Bajka o rybaku i rybce" Aleksandra Puszkina),
  • wybrane wiersze Władysława Bełzy, Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Słowackiego, Leopolda Staffa, Tuwima, ks. Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.

Lista lektur uzupełniających dla klas IV-VI:

  • "Kapelusz za 100 tysięcy" Adama Bahdaja,
  • "Tajemniczy ogród" lub inna powieść Frances Hodgson Burnett,
  • "Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla,
  • "Trzej muszkieterowie" Aleksandra Dumasa,
  • "Skarb Troi" Olafa Fritsche,
  • "Księga dżungli" Josepha Rudyarda Kiplinga,
  • "Król Maciuś Pierwszy" Janusza Korczaka,
  • "Skrzynia Władcy Piorunów" Marcina Kozioła,
  • "Cudowna podróż" Selmy Lagerlof,
  • "Cyberiada" (fragmenty) Stanisława Lema,
  • wybrana powieść Kornela Makuszyńskiego,
  • "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki,
  • "Winnetou" Karola Maya,
  • "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery,
  • wybrana powieść Małgorzaty Musierowicz,
  • "Pajączek na rowerze" Ewy Nowak,
  • "Sposób na Alcybiadesa" Edmunda Niziurskiego,
  • "Biały Mustang" Sat-Okha, "Janko Muzykant" Sienkiewicza,
  • wybrana powieść Alfreda Szklarskiego,
  • "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina,
  • wybrane pozycje z serii "Nazywam się..." (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i in.) oraz inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela.

Lista lektur obowiązkowych dla klas VI-VIII:

  • "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa,
  • "Zemsta" Aleksandra Fredry,
  • wybór fraszek, pieśni i trenów (w tym tren I, V, VII, VIII) Jana Kochanowskiego,
  • "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego,
  • "Żona modna" Ignacego Krasickiego,
  • "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka", II część "Dziadów", wybrany utwór z cyklu "Sonety krymskie", "Pan Tadeusz" (całość) Mickiewicza,
  • "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupery,
  • "Quo vadis" i "Latarnik" Sienkiewicza,
  • "Balladyna" Słowackiego,
  • "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego, "
  • Artysta" Sławomira Mrożka,
  • "Ziele na kraterze" (fragmenty), "Tędy i owędy" (wybrany reportaż) Melchiora Wańkowicza,
  • wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

Lista lektur uzupełniających dla klas VI-VIII:

  • "Pamiętnik z powstania warszawskiego" (fragmenty) Mirona Białoszewskiego,
  • wybrana powieść kryminalna Agathy Christie,
  • "Dywizjon 303" Arkadego Fiedlera,
  • "Stary człowiek i morze" Ernesta Hemingwaya,
  • "Pozłacana rybka" Barbary Kosmowskiej,
  • "Przekroczyć próg nadziei" (fragmenty) Jana Pawła II,
  • "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" Nancy H. Kleinbaum,
  • "Krzyżacy" Sienkiewicza,
  • "Oskar i pani Róża" Erica-Emmanuela Schmitta,
  • "Monte Cassino" (fragmenty) Wańkowicza,
  • "Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 - 5 IV 1945" (fragmenty) Karoliny Lanckorońskiej lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże.