Wirtualna wystawa na temat profesji Romów

RomowieW imieniu Fundacji Przestrzenie Dziedzictwa i współorganizatorów projektu serdecznie  zapraszamy do odwiedzenia wirtualnej wystawy zatytułowanej Tradycyjne profesje romskie w polskich zbiorach muzealnych i prywatnych. Wystawa jest wartościowym materiałem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży,  poszerzającym ich wiedzę o kulturze, historii  i dziedzictwie  Romów w Polsce i Europie.

Okładka raportu Między pasją a zawodem.Raport o nauczycielach Fundacji Orange

Zachęcamy Nauczycieli do lektury opracowania "Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021" Fundacji Orange. Dokument ukazuje rolę i status nauczycielek i nauczycieli z perspektywy ich samych, dyrekcji, uczniów i rodziców.  Prezentuje również potrzeby pedagogów w zakresie poszerzenia wiedzy i umiejętności przydatnych w udzielaniu uczniom wsparcia psychologicznego, rozwiązywania sytuacji konfliktowych oraz radzenia sobie ze stresem.

Rok Lema - zadania interaktywne ze znajomości utworów Stanisława Lema oraz jego życia

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez pracowników DBP we Wrocławiu.

ZAPROSZENIE
 
            W sobotę 4 września Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze zaprasza do udziału w grze miejskiej oraz Narodowym Czytaniu 2021. GRA MIEJSKA „WYSZYTE NA LNIE” to zabawa, do której zapraszamy zespoły od 1 do 5 osób. Grę można rozpocząć od godz. 10:30. Czas trwania gry: około 60 minut. Dla najlepszych przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe.
NARODOWE CZYTANIE 2021, godzi. 12.00 : Na scenie w rynku aktorzy Teatru Ad Spectatores z Wrocławia oraz goście specjalni będą odczytywali „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Jest to lektura jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.
        W niedzielę, 5 września w Muzeum Tkactwa przy pl. Wolności 11 odbędzie się spotkanie autorskie z Mirą Marcinów — filozofką i psycholożką, autorką powieści „Bezmatek” oraz „Historii polskiego szaleństwa”, laureatką Paszportu Polityki w dziedzinie literatury (2020).

Narodowe Czytanie 2021 - Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 4 września 2021 roku.

Zapraszam do korzystania z przygotowanych materiałów przez DBP we Wrocławiu

 

Narodowe Czytanie 2021 - Moralność pani Dulskiej - baner reklamowy

"Moralność Pani Dulskiej" to komedia polskiej pisarki i aktorki Gabrieli Zapolskiej wydana w 1907 roku. Autorka napisała ją w krótkim czasie na zamówienie Teatru Miejskiego we Lwowie. Utwór wystawiany był w teatrze oraz doczekał się ekranizacji filmowej.

W tej tragifarsie, w której przeplatają się elementy komedii i tragedii, ukazuje ona m.in. ludzką głupotę, pazerność, skąpstwo oraz zakłamanie wypaczające stosunki społeczne.

Poznajemy rodzinę Dulskich: Państwa Dulskich oraz ich trójkę dzieci – dwie córki i syn. Syn, Zbyszek, romansuje ze służącą, Hanką, na co Pani Dulska przymyka oko. Uważa ona, że „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”. Niespodziewanie Hanka zachodzi w ciążę. Czy Zbyszek zdecyduje się wziąć ślub z Hanką czy może Pani Dulska znajdzie jakieś rozwiązanie aby uniknąć skandalu?

Informacje ze strony WolneLektury

UWAGA CZYTELNICY !

  • Od 2 sierpnia 2021 r. do 9 sierpnia 2021 r.   Biblioteka będzie nieczynna