Zalety wypływające z czytania

 1. Czytanie ubogaca pisanie.
 2. Czytanie poszerza wiedzę.
 3. Czytanie poprawia koncentrację i pamięć.
 4. Czytanie rozwija wyobraźnię.
 5. Czytanie buduje poczucie własnej wartości.
 6. Czytanie czyni Cię świetnym rozmówcą.
 7. Czytanie daje satysfakcję i zabija nudę.

 

 1. Czytanie ubogaca pisanie.

To może wydać się zaskakujące dla kogoś, że czytanie poprawia pisanie, ale tak jest. Jeśli uczeń może poprawić zdolność analitycznego myślenia, wzbogacić słownictwo, to już jeden krok do wykorzystania tego słownictwa również w piśmie. Może to właśnie jest powód, dla którego nauczyciele różnych przedmiotów, w tym języków obcych niejako zmuszają nasze dzieci do czytania różnych tekstów i książek.

 1. Czytanie poszerza wiedzę.

„Więcej czytasz, więcej wiesz”. Można czytać książki traktujące o różnych problemach, powieści osadzone w różnych ramach czasowych, poznać różne zachowania ludzi, miejsca. Dzięki temu można lepiej odnaleźć się w życiu, w napotkanych na drodze sytuacjach.

 1. Czytanie poprawia koncentrację i pamięć.

Jak to się dzieje, że nie można zapamiętać numeru telefonu, czyjegoś imienia czy nazwiska, a pamiętasz,  co przeczytałeś w książce? Dlatego, że książka daje kompletną informację, zamkniętą i oprawioną pewną historią. Dzięki temu łatwiej się skupiasz, zaciekawiasz tym, co czytasz. Czytanie książki zresztą niejako wymusza na nas skupienie i koncentrację. W przeciwieństwie do gazet i magazynów, w których pojawiają się krótkie treści i kilka informacji, książka podaje nam dość dużą całość, dotyka wielu aspektów, prezentuje różne wątki.

 1. Czytanie rozwija wyobraźnię.

Czytając, wizualizujemy sobie w głowie miejsca, osoby, sytuacje. Niejako reżyserujemy przedstawiony w książce świat i odtwarzamy na jego podstawie film we własnej głowie. To jest naprawdę niesamowita umiejętność i cudowne doświadczenie. Dzięki czytaniu potrafimy odnaleźć się w otaczającym nas świecie, szybciej zdawać sobie sprawę z różnych rzeczy, jesteśmy bardziej świadomi siebie i świata, lepiej go odbieramy i rozumiemy. Potrafimy przenieść różne sytuacje z książek do życia codziennego, zazwyczaj podświadomie, ale dzięki temu umiemy wiele rzeczy przewidzieć i z wieloma sobie poradzić.

 1. Czytanie buduje poczucie własnej wartości.

Im więcej czytam, tym więcej wiem. Im więcej wiem, tym pewniej się czuję w różnych sytuacjach. Im pewniej się czuję, tym bardziej rośnie we mnie poczucie własnej wartości. Czy to nie wspaniałe? To jest reakcja łańcuchowa, która nie czyni żadnych szkód, a wręcz daje same korzyści.

 1. Czytanie czyni Cię świetnym rozmówcą.

Każdy z nas znalazł się kiedyś w sytuacji, w której nie miał nic ciekawego do powiedzenia, lub nie wiedział, co powiedzieć. Wcale nie musi tak być. Wystarczy, że zaczniesz czytać. Potraktujmy książki jako źródło swojej wiedzy, poszerzania horyzontów i wzbogacania słownictwa. Wybierajmy książki z różnych dziedzin, troszkę historii w tle, czyjąś biografię, książki psychologiczne, nawet kryminały. Każda z nich niesie ze sobą inny przekaz i inny rodzaj informacji.

 1. Czytanie daje satysfakcję i zabija nudę.

Siedząc w domu i nie mając żadnej opcji na wyjście, jesteśmy znudzeni, nie wiemy, co ze sobą zrobić – chwyćmy za książkę. Przeniesie nas ona do zupełnie innego świata, poznamy nowe postacie, dowiemy się nowych rzeczy. Czytanie daje ogromną satysfakcję. Pamiętając piękną maksymę: „słowo uczy, przykład pociąga”, bądźmy wzorem  dla młodszego pokolenia.